
Savaitgalį Vilnius trumpam taps Baltijos šalių teniso trenerių sostine. SEB arenoje vyks kasmetinė Baltijos šalių trenerių konferencija – bendras Lietuvos, Latvijos ir Estijos teniso sąjungų projektas.
Šiais metais renginys yra skiriamas sportininkų perėjimui iš vaikų į jaunių tenisą, pranešimus jame skaitys ir praktinius užsiėmimus ves patyrę treneriai iš Prancūzijos, Ispanijos bei Graikijos.
Manoma, kad šių metų konferencijoje dalyvaus maždaug šimtas teniso trenerių iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Čia patirties bei žinių žada semtis ir visas Vilniaus teniso akademijos trenerių kolektyvas – iš viso net 23 treneriai.
„Perėjimas iš vaikų į jaunių tenisą dažnai yra kritinis. Treniruotėse po truputį mažėja žaidimo aspektų ir atsiranda daugiau profesionalaus sporto, varžybų elementų. Tuomet iš esmės keičiasi treniruočių pobūdis. Norime, kad mūsų treneriai susipažintų su naujausiomis teniso treniruočių, fizinio, psichologinio pasirengimo metodikomis“, – sako Ramūnas Grušas, Lietuvos teniso sąjungos (LTS) prezidentas.
Anot jo, teniso trenerių kvalifikacija šiuo metu yra viena iš opiausių LTS problemų.
„Esame turbūt viena iš nedaugelio sporto organizacijų Lietuvoje, kurios parengtas trenerių mokymo modulis yra patvirtintas Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD). Tačiau neturime jokių svertų, kurie mums leistų užtikrinti, kad vaikus treniruotų tik licencijuoti, teniso specifiką ir naujausius treniruočių metodus išmanantys žmonės. Šiuo atveju tikimės valstybės pagalbos, deja, KKSD dažniausiai nenori ar nesugeba spręsti tokių klausimų“, – aiškina R. Grušas.
Tarptautinė teniso federacija (ITF) yra nutarusi, kad tik sertifikuoti ir atitinkamas kategorijas turintys treneriai gali vykti į oficialias varžybas su nacionalinėmis jaunių rinktinėmis, kitomis šaliai atstovaujančiomis komandomis.
Anot LTS vadovo, tai dar vienas argumentas, kodėl Lietuvai reikia susitvarkyti trenerių licencijų sistemą.
„Taip, šis ITF reikalavimas tikrai svarbus, bet tų komandų ar rinktinių nėra tiek daug. Mano galva, daug svarbesnis yra kitas šios problemos aspektas. Turime situacijų, kai žaisti tenisą norintys vaikai patenka pas nekvalifikuotus ir nepasirengusius trenerius. Ir, sakyčiau, pakanka pusmečio treniruočių su tokiais pseudospecialistais, kad vaikui tektų visam laikui atsisveikinti su svajonėmis apie didžiausius pasaulio kortus. Kol kas mes turime tik labai ribotus kovos su šia problema būdus. Pirmasis yra trenerių kvalifikacijos kėlimo renginiai ir konferencijos, tai, ką darysime šį savaitgalį. Antrasis – viešumas, tėvų informavimas. Norime, kad vaikus į teniso treniruotes leidžiantys ar leisti planuojantys tėvai žinotų, kuo skiriasi geras treneris nuo blogo, kaip galima patikrinti vieno ar kito specialisto žinias ir patirtį“, – teigia R. Grušas.
Pasak jo, svarbu, kad nuolatinio trenerio kvalifikacijos kėlimo būtinybę suvoktų ir visos Lietuvos teniso mokyklos, akademijos, klubai.
„Tai yra organizacijos, kuriose vaikai žengia pirmuosius žingsnius teniso kortuose. Todėl labai norėčiau, kad būtent čia į trenerių pasirengimą būtų žiūrima labai atsakingai.“